Makaleler » Faydalı Besinler » Zeytinyağın Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağın Faydaları Nelerdir?

Uzun yıllar boyunca sağlık ve güzellik sektörünün bir numaralı ürünü olmasıyla ünlenen zeytinyağı, insan vücuda saymakla bitmeyen faydalar sağlamaktadır. Doktorlar tarafından da sık sık tüketilmesi tavsiye edilen zeytinyağının antioksidan, antienflamatuvar, antiatherojenik, anti ülser, anti kanserojen, sinir sistemini ve deriyi koruyucu etkileri bulunmaktadır. Zeytinyağının faydaları denildiğinde akla ilk gelenler ise yaşlanmaya karşı etkileridir.


Organik Zeytinyağı İçeriği


Zeytinyağının temel bileşenleri yağ asitleridir. Fenolik yapılara sahip bileşikleri tutma bakımından eşsiz bir diyet yağı olarak görülen zeytinyağının, yüzde 55 ila 83’ü doymamış yağ asitlerinden oluşmaktadır. Organik koşullarda elde edilen doğal zeytinyağlarında yüzde 20’ye yakın oranda doymamış yağ asitleri mevcutken, yüzde 15 oranında da doymuş yağ asitleri görülmektedir. Bunların polifenolik bileşikler, E vitamini gibi fitokimyasallar için önemli bir kaynak olan zeytinyağında kalsiyum, fosfor, demir, potasyum, kükürt, magnezyum gibi mineraller de bol miktarda bulunmaktadır.


Doğal Zeytinyağının Faydaları 


Organik zeytinyağının faydası, vücut için sayılamayacak kadar çoktur. Doktorlar tarafından da sık sık tüketilmesi tavsiye edilen bu gıdanın öne çıkan faydaları şunlardır:

  • Kolesterol düzeylerini ve hipertansiyonu düzenleyici etkisi bulunan doğal zeytinyağı, kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucudur. 
  • Koroner kalp hastalıkları riskini azalttığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.
  • Fenolik bileşiklerin kanser hücre tiplerine karşı olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Meme kanseri ve prostat kanseri gibi hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir.
  • Yüksek oranda E vitamini içeren organik zeytinyağı, bu vitamin sayesinde cildi güneş ışınları ve rüzgar gibi dış etkenlerden korur. 
  • Antioksidan bakımından zengin olan zeytinyağı, vücudun doğal yaşlanma sürecini yavaşlattığı için cilde doğal parlaklık vermekle birlikte saç sağlığı için de çok faydalıdır. 

Bu faydalarının yanı sıra doğal zeytinyağlarının düzenli tüketiminde sindirim sistemini de düzenlediği bilinmektedir. Özellikle kabızlık problemlerine karşı çok etkili bir çözüm olan zeytinyağı, sindirim ve boşaltım sistemlerinin rahat çalışmasını sağlar. İçinde bulundurduğu aktioksidanlar sayesinde bağırsakların temizlenmesinde etkilidir. Uzmanlar doğal zeytinyağı tüketimi konusunda kişilere zeytinyağını haşlama sebzelerde, salatalarda ve meze gibi yemeklerin üzerine ilave edilmesini tavsiye etmektedir.  

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır