Makaleler » Faydalı Besinler » Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Geçmişten günümüze güç, fiziksel kuvvet, üretkenlik ve yenilmezliğin sembolü olarak pek çok farklı kültürde önemli bir niteliği bulunan nar, sağlık açısından çok ciddi faydalar sağlamaktadır. Nar ağaçları, Anadolu kültürü de dahil pek çok kültürde kutsal kabul edilmiş ve bereketi simgeleyen bir sembol olarak görüldüğü için insanlar tarafından ayrı bir saygı görmüştür. İslam dininde de cennet meyvesi olarak bilinen narın faydaları, saymakla bitecek gibi değildir. Bu yüzden günümüzde de tıp doktorları, beslenme uzmanları, alternatif tıpla ilgilenen uzmanlar gibi pek çok farklı otorite düzenli olarak organik nar tüketimini tavsiye etmektedir.

 
Organik Nar Faydaları Nelerdir?


Nar, tıp doktorları tarafından doğal bir kalp ilacı olarak görülmektedir. Özellikle yaşlılıkla ortaya çıkan kalp ve damar hastalıklarına karşı önemli bir koruma kalkanı olarak görülen nar, bu tür kalp hastalıklarının yatıştırılmasında etkilidir. Kan dolaşımını hızlandırır ve böylelikle hücrelere yeterli kan ile oksijenin ulaştırılmasını sağladığı için kalp krizine karşı koruma sağlar. Düzenli olarak organik nar tüketen kişiler şu faydalardan yararlanabilmektedir:

  • Tansiyonu dengelediği için yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncının düşürülmesini, kansızlığa bağlı düşük tansiyonu olan bireylerde ise tansiyonun olması gereken aralıkta dengelenmesini sağlar.
  • Beslenmeye bağlı ortaya çıkan unutkanlık, dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemleri gibi durumlarda bilişsel fonksiyonları güçlendirerek bu rahatsızlıkları yatıştırır.
  • Sindirim sistemini düzenli bir şekilde çalışması için posalı yapısıyla fayda sağlar. Kabızlık ve şişkinlik sorunlarını ortadan kaldırır.

Nar Suyunun Faydaları 


Alzheimer ve Parkinson gibi sinirlerle alakalı hastalıkları önlemede etkili olduğu bilinen nar, organik meyve suyu olarak da tüketilebilmektedir. Organik nar faydaları, doğal ve taze meyve suyu olarak nar suyu tüketildiğinde de etkisini göstermektedir. İçeriğinde çok miktarda antioksidan bileşenler ve fitokimyasal ögeler barındıran nar suyunu günde 1 bardak tüketmek sağlık açısından çok faydalıdır. Sindirim sistemini düzenlemek için içilen nar suyu, meyvesine oranla glisemik indeksi yüksek olduğundan diyabet hastalarının narı bütün olarak tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Meyvenin posa içeriğinden de faydalanmak için narı bütün olarak yemek daha faydalıdır.
 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır