Makaleler » Faydalı Besinler » Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

 

Cevizin faydaları nelerdir?, Kuru yemişler içerisinde cevizin yeri ayrıdır. Bu nedenle de birçok insan cevizin faydaları nelerdir diye merak etmektedir. Bu noktada cevizin faydaları nelerdir sorusuna kısaca cevizin faydaları çoktur ve saymakla tükenmez denilebilir. Fakat başlıca faydalarını bilmekte yarar vardır. Bu sayede ceviz kullanımını çeşitlendirebiliriz. Çünkü nasıl tüketildiği de önemlidir.

 

 Hem Sağlıklı Hem Çok Faydalı

 

Organik ve doğal kabuklu ceviz, dünyanın en çok rağbet gören gıdalarından birisi olan cevizin faydaları çok fazladır. Bu faydaları sayesinde sağlıklı hayatın da vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır.

 

Cevizin içerisinde sağlıklı yağlar ve lifler bulunur. Bu sayede sindirim sistemindeki sorunlar giderilir. Ayrıca tokluk hissini artırarak kilo verilmesine yardımcı olur.

 

Düzenli olarak tüketilmesi halinde kötü kolesterol seviyesini düşürür.

 

İçeriğindeki nadir bulunan antioksidanlar sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlar. Bu sayede virüsler ve bakterilerden korunmak mümkün olur.

 

Omega 3 yağ asitlerinden yana zengin olması sebebiyle hafızayı güçlendirir. Ayrıca iyi bir diyetle birlikte zihnin berrak bir hal almasını sağlar ve stres azalır.

 

Ceviz içerisinde önemli polifenoller bulunur. Bu etken maddeler enflamasyona karşı etkilidir.

 

Yapısında bulunan ellagitannin etken maddesi ile bağırsaktaki faydalı bakterileri çoğaltır. Bunun kullanımı aynı zamanda hücrelerin kontrolsüz çoğalmasını engeller. Bu kısaca kanseri önlemeye karşı yardımcı olması demektir.

 

Ceviz Kabuğundaki Sayısız Faydalar

 

 Sadece içindeki etli kısmının değil cevizin kabuğunun faydaları da çoktur. Dolayısıyla cevizin kabuğunun faydaları bilinmeli ve kullanılmalıdır.

 

Ceviz kabuğu içerisinde doğal olarak temizleyici ve arındırıcı maddeler bulunur. Bu nedenle kabukları atılmamalı ve bir suda bekletilmelidir. Mümkünse bir miktar kaynatılıp bu suyu süzmek gerekir. Ardından bu suyla gargara yaparak diş taşları ve tartar oluşumlarından kurtulabilirsiniz.

 

Kabuk içerisinde siyah renk pigmentlerini tetikleyen etken maddeler bulunur. Bu sayede ceviz kabukları kaynatılıp bu suyla saçlar yıkanmaya devam edilirse beyazlıklar kaybolacaktır.

 

Cevizin Zararları

 

 Cevizin bilinen ciddi bir zararı yoktur. Sadece fazla tüketilmesi baş ağrısı ve mide bulantısı yapabilir. Ayrıca paketlenmiş ve kükürt ile kapatılmış olanlar solunum sistemi için zararlı olabilmektedir. Kabuklu alınıp kırılarak tüketilmesi halinde tozunu solumamak ve elleri yıkamak gerekir. Aksi takdirde alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. 

 

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır