Makaleler » Faydalı Besinler » Avokado Nasıl Yenir?

Avokado Nasıl Yenir?

Tropikal meyveler arasında yer alan avokado, insan sağlığına olan faydaları ile hemen hemen herkesin günlük beslenme düzeni içinde yer vermek istediği meyvelerdendir. Avokado, armut biçimine benzeyen, ortasında irice çekirdeği bulunan bir meyvedir. Farklı dokusu ve çekirdeği sebebiyle pek çok kişi avokado nasıl yenir sorusunun yanıtını aramaktadır. Faydalı ve besleyici bir gıda olarak görülen avokado, kendi başına tüketilebileceği gibi salatalara ilave edilebilir veya püre halinde de tüketilebilir.


Organik Avokado Nasıl Tüketilir?


Avokado yemek isteyenlerin öncelikle meyve hakkında bazı noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü tropikal iklim meyvesi olan avokadonun tadının tam olarak anlaşılabilmesi ve lezzetli bir şekilde yenilebilmesi için olgunlaşmış olması şarttır. Bu yüzden avokado satın alırken, meyvenin daha yumuşak ve koyu renkli olanlarını tercih etmekte fayda vardır. Ayrıca organik avokadoların da hem lezzet bakımından hem de olgunluk bakımından daha dikkat çekici olduğu bilinmektedir. 
Avokado yemek için birbirinden farklı seçenekler bulunmaktadır. Genel olarak meyveyi kendi başına tüketebilmek için avokadoyu ortadan ikiye bölüp, çekirdeğinin çıkarılması gerekmektedir. Çekirdeğini çıkardıktan sonra bir kaşık yardımıyla avokado meyvesinin içini, kabuğundan sıyırarak bu şekilde tüketebilirsiniz. Bir diğer avokado yeme yöntemi ise, meyvenin kabuğunun bıçak yardımıyla soyulmasının ardından ince dilimler halinde dilimlenmesi şeklinde olabilir. 


Avokado Salatası Yapımı


Avokado meyvesi, tek başına yenebilecek tropik meyve olduğu gibi farklı yemeklerle karıştırılarak lezzet katması amacıyla da kullanılabilir. Ayrıca avokado salatası yaparak da tüketilebilir. Özellikle avokado salatası, bu meyve için en çok tercih edilen yeme şekli ve tariflerin başında yer almaktadır. Organik avokado nasıl yenir sorusunun yanıtını arayanlar için lezzetli avokado salatası yapımı şu şekildedir:


Geniş bir kap içinde 2 ya da 3 avokado, limon, kırmızı biber, salatalık, maydonoz, yeşil soğan, arpacık soğan, domates, dereotu ile birlikte küp küp dilimleyerek karıştırın. Karışıma limon tuz ve yağı başka bir kabın içinde karıştırdıktan sonra ilave ederek avokado salatasını yapabilirsiniz. Avokado besleyici yönünün yanı sıra sağlık açısından da etkili içeriğiyle sık sık tüketilmesi gereken bir gıdadır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır